Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu, Anksiyete bozukluğu olan insanlarda sürekli ve aşırı bir şekilde herhangi bir durum hakkında kaygı durumu oluşmasıdır. Örneğin yetişmesi gereken bir iş, zorlu bir sınav, sağlık, maddiyat ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir. Aslında kaygı günlük yaşantımızda aniden karşımıza çıkan sorunlarla başa çıkabilmemizi, tehlikeli bir durumda hızlı ve doğru bir karar verip sorunlardan kolayca kurtulmamızı sağlar. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu tür kaygılar hafif ve başa çıkabilecek düzeydedir.

Anksiyete Bozukluğunu Anlamak

Kişinin baskı altında olması, stresli bir durumla karşılaşması ve gergin hissederek korkması normaldir. Kaygı vücudumuzun tehlikeye doğal olarak verdiği bir yanıttır. Sağlıklı bir kaygı düzgün bir şekilde odaklanmamızı, daha hızlı düşünmemizi, olumlu kararlar verip problemleri çözebilmemizi ve motivasyonumuzun atmasını sağlar. Eğer aşağıdaki belirtilerden birkaç tanesini yaşıyorsanız Anksiyete bozukluğu hastalığınız olabilir:
 • Sürekli ve aşırı olarak gergin ve kaygılı mısınız?
 • Kaygılarınız işinizi, günlük yaşantınızı ve aile içindeki sorumluluklarınızı yerine getirmede sizi engelliyor mu?
 • Sizi sinirlendiren korkularınız var mı? Varsa bunlardan kurtulamıyor musunuz?
 • Bazı işleri belirli bir şekilde yapmadığınızı düşünüp sonra onun yüzünden başınıza bir şey geleceğini düşünüyor musunuz?
 • Ani ve beklemediğiniz anlarda gerçekleşen olaylarda kalbiniz hızlı çarpıyor ve panik atakları yaşıyor musunuz?
 • Her yerde ve her an olabilecek tehlike ve felaketin olacağı düşünceleriniz var mı?
Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman kişi endişelerinin çok fazla ve aşırı olduğunun farkındadır fakat bunun önüne geçemez, engelleyemez ve endişelerini denetleyemez. Bunun sonucunda sakinleşmeleri de çok zordur ve çevrelerinde "aşırı evhamlı" tabiri ile tanınırlar. Kişide sanki fiziksel bir rahatsızlık varmış gibi vücutta değişik hareketler ve saniyelik kasılmalar meydana gelir. Anksiyete bozukluğu belirtileri şöyle sıralanabilir:
 • Tedirginlik ve endişe
 • Olumsuz düşünme, felakete odaklanma
 • Gerginlik durumu ve sürekli tetikte hissetme
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme ve sersemlik
 • Nefes alamama, titreme, halsizlik
 • Kaslarda gerginlik, baş ağrısı ve kişide uykusuzluk belirtileri görülür.
Hastada ani gelişen panik ataklar gerçekleşir. Örneğin, asansörde kalma ya da kalabalık bir topluma vereceğiniz konferans gibi durumlar panik atak nedenini oluşturur. Panik ataklar 10 dakika içerisinde en yüksek seviyeye ulaşır ve uzun sürer kişi bu süreç içerisinde çok korkar hatta öleceğini düşünür ve kontrolünü tamamen kaybeder. Nefes darlığı ve hızlı kalp atışlarından dolayı kişi kalp krizi geçiriyor hisseder. Bu olayın halka açık olmadığı yerlerde ve yardım isteyemeyecek yerlerde olduğunu düşünmeniz de sizde kaygı yaratacaktır.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Nasıl Yapılır?

Kişinin ilk yapması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmak olacaktır. Psikiyatri uzmanı kişiyi dinledikten sonra hastada fiziksel olarak da etkileri var mı diye bazı incelemeler yapacaktır. Tedavi gören kişilerin çoğu yarar görür ve hastalığın seyri giderek azalır. Bunların yanı sıra hastaya ilaç tedavisi de uygulanabilir bu ilaçlar antidepresan ve anksiyolitik ilaçlardır. İlaç tedavilerinin etkileri anca 2. Haftadan sonra belli olur, ilaçlar Anksiyete bozukluğu belirtileri tamamen düzelene kadar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kişinin kendisi de bu hastalığı yenmek için biraz gayret göstermelidir. Günlük yaşantıda oluşan bütün olumsuzluklara meydan okuması gerekir. Her gün kendinize rahatlamak için sosyal aktiviteler bulun ve eğlenceli zaman geçirmek için çözümler arayın. Kişisel bakımınızı yaparak zaman geçirin makyaj, güzellik salonları, manikür, pedikür, saç ve sakal kesimi, güzellik maskeleri gibi bakımınızı yaptırın. Fakat en önemlisi ihtiyacınız olduğunda insanlardan yardım isteyin ve sorunlarınızı paylaşın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Performans Anksiyetesi Belirtileri ve Tedavisi

Performans Anksiyetesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sosyal Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anksiyete Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Atakları Belirtileri ve Tedavisi