Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte anksiyete bozukluğu, yaşanmasının temel nedeni hamile bayanların hormonsal değişmelerin tesiriyle anksiyeteye daha yatkın olmalarıdır. Elbet anksiyete amaçlı ilaç kullanmak fetusu negatif etkileyebilir. Ama anksiyeteyi hafifletecek doğal çözüm metotları vardır.


Sosyal ve psikolojik anlamda destek alınmalıdır


Kronik veya önemli seviyede psikiyatri; hastalığı olan anne adaylarının, gebelikte ve doğum esnasından sonra bebeğin bakımında eksik olacağı veya çocuğunun kendisinden uzaklaştırılacağına konusunda korku ve kaygıları olabilmektedir. Kadın, hastalığının farkında ise bizzat hastalığı sebebiyle çocuğunun yaşamsal olarak kayıp görebileceği veya damgalanacağı korkusu yaşayabilir. Bu dönemde toplumsal ve ruhsal dayanak almak anne adaylarını rahatlatır. Daha eskiden şu an var olan veya gebelik sırasında gelişen psikolojik hastalıklar gebelik ve doğum sürecini negatif etkileyebiliyor. Gebelik öncesinde çöküntü geçirmiş kişilerde gebelik ve lohusalık çağında çöküntünün meydana çıkış riski, hiç çöküntü yaşamamış kişilerden daha çoktur. Zor psikiyatri hastalığı bulunan birtakım bayanlarda kadın olmanın pozitif ve motive edici tesiri de olabilmektedir. Şizofreni ve psikoz hastası annelik adayının, anneliği benimsemesi şeklinde gebelik sürecinde rehabilitasyona katılımının artığını ve bu durumun kendini yeterlidir ve kıymetli hisseden bireyin, iyileşmesinde pozitif etki yarattığını söylüyor. Bununla beraber, gebelik sürecinde rehabilitasyona ve kullanılan ilaçlara ara verilmek zorunda kalınmasının, sağlık probleminin alevlenmesi risk oranını de beraber getirdiğini kaydeden uzmanlar, bu kadın adaylarının doktorlarıyla devamlı bağlantı şeklinde olması gerektiğini bildiriyor.


Hamilelik döneminde hafif seviyede anksiyete artar


Gebelikte çöküntü ve psikozun ilk defa meydana çıkış riski azalıyor ama hafif seviyede çöküntü ve anksiyete çoğalıyor. Kişinin içe kapanması ve kendiyle ilgili uğraşlar gebelik sırasında artar fakat kaygının muhtevası bireyin kendisinden çok karnındaki bebeğine yöneliktir. Depresyondaki kadın adaylarında esasen sağlık probleminin getirdiği sorunlara, negatif his ve düşüncelere bir de gebelik, doğum ve doğacak bebeği konusunda kaygılar katılır. Çöküntü, sağlık probleminin tabiatı gereğince kişiye kendini hayatın sıkıntıları karşısında zayıf hissettiren bir hastalıktır. Gebelik sırasında bunun için bir de anne olmayla ilişkili olarak yetersizlik endişelerinin eklenmesiyle sıkıntıların daha fazla artış gösterebilmektedir.


Hamilelikte anksiyeteyi azaltıcı öneriler

  • Her gün egzersiz yapın. Gündelik olarak 30-60 dakikalık ortada seviyede bir egzersiz endişe duygularınızın azalmasına destekçi olabilir. Egzersize yavaş başlayıp sonraki süreçlerde belli bir süre seviyeyi ve vakti artırabilirsiniz.
  • Televizyonlardaki, gazetelerdeki kötümser haberlerden uzak durmaya bakın.
  • Belli bir süre evin dışarısına çıkın. Devamlı hanede kalmayın. Arkadaşlarınızla, yakınlarınızla buluşun.
  • Daha huzurlu olmak isterseniz masaj yaptırın. Masaj gergin kaslarınızı gevşeterek rahatlamanıza destekçi olabilir. Ama ayaklara masajda çok hafif davranmak gereklidir.
  • Sarıpapatya çayı veya yeşil çay içebilirsiniz. Her ikisi de anksiyete düzeyinizi azaltmaya destekçi olabilir.
  • Aroma terapiyi deneyin. Lavanta, gül, yasemin kokulu mumlar alın. Rahatlamaya faydalıdır. Bilhassa lavanta çok sakinleştirici olabilmektedir.
  • Meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyon endişelerinizi hafifletmeye destekçi olabilir. Söz gelişi her sabah veya öğlen vakitleri 5-10 dakikalık meditasyon yararlıdır. Bunun amaçlı sessiz bir ortamda oturun. 5-10 dk müddetle burnunuzdan soluk alıp verip. Soluk alıp vermenize odaklanın. Soluk alıp verirken tüm düşüncelerinizi dışarı atmaya çalışın.
  • Anksiyete sorununuzu hekiminizle kesinlikle paylaşın. Anksiyete probleminin şiddeti konusunda, ruhsal durumunuz ile ilgili dürüst davranın. Zira bunun için hekiminiz sizin amaçlı çözüm yöntemleri sunacaktır.
  • Anksiyetenizi hafifletmek amaçlı hekiminize danışmadan ve onayı olmadan bitkisel tedavilerden uzak durun.

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete Nöbeti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Sigara ve Anksiyete Kullanımı ve Zararları?

Sigara ve Anksiyete Kullanımı ve Zararları?

Performans Anksiyetesi Belirtileri ve Tedavisi

Performans Anksiyetesi Belirtileri ve Tedavisi

Beck Anksiyete Ölçeği

Beck Anksiyete Ölçeği

Güncel

Anksiyete Testi Nasıl Yapılır?

Anksiyete Testi Nasıl Yapılır?

Güncel

Anksiyete Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Krizi Belirtileri ve Tedavisi