Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete Çeşitleri, Anksiyete her yaş grubunda ortaya çıkabilecek ruhsal bir sorundur. Tedavi edilebilen ama tekrarlanan bu hastalıkta en sık görülen belirtiler, kaygı bozukluğu, sürekli olarak endişelenme, korku gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Anksiyete yaşayan bir birey toplum içinde rezil olacağını veya komik bir duruma düşündüğünden, toplumdan kendisini soyutlar. Uzman olan bir doktora giderek kesinlikle ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. Kullandığı ilaçlar ilk 2 hafta içinde etkisini gösterecek ve en az 1 yıl boyunca ilaç kullanımına devam etmesi gerekmektedir.,
Aksiyetenin çeşitleri şunlardır

Panik Atak: En sıklıkla görülen anksiyete bozukluklarından bir tanesi olmaktadır. Kadınlarda daha sıklıkla görülen panik atak bir kaygı bozukluğudur. Panik atak krizi geldiği zaman 5 dakika ile 45 dakika arasındadır. Hastanın sürekli olarak kriz geçirmesi ve ölüm korkusu yaşadığı için, tek başına yaşayamaz ve kriz geldiği zaman acil hastaneye giderler. Psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanarak hastanın gündelik hayatına devam etmesi sağlanır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Kısaca endişe anksiyetesi denilmektedir. Diğer anksiyetelerden farklı ise şu olmaktadır. Tek bir konu üzerinde endişe duymaz. Birçok konuda endişelenmekte ve kriz geçirmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kronikleşecek bir psikolojik olan rahatsızlık olmaktadır. Bu hastaların yaşadıkları korku ve endişe, hastanın bütün bir gününe yayılabilir.

Özgül Anksiyete: Bir eşyaya ya da herhangi bir duruma karşı oluşan korku olmaktadır. Kişinin korktuğu nesneyi ya da durum karşısında abartılı bir tepki verip, korkusunun geçmesi için o ortamdan uzaklaşmasıgerekmektedir.

Sosyal Anksiyete: Girmiş olduğu kalabalık bir ortamda rezil olacağı ya da komik duruma düşeceği korkusudur. İnsanların kendisi ile dalga geçeceği için, kendisini insanlardan soyutlar ve dışarı çıkmazlar. İleri derecede sosyal anksiyete olan bir kişi, bir markete gidip alışveriş bile yapamazlar.

Obsesif Kompulsif Bozukluklar: Hastanın kontrol edemediği düşünceler yüzünden yaşadığı stres ve korkulardan oluşan anksiyete çeşidi olmaktadır. Hata yapmaktan korktukları için hiçbir işe girişememe, eşyaların düz durması ve asla bozulmaması, insanlara karşı aşırı kuşku ve şüphelendikleri için normal hayatlarına devam edemezler.

Posttravmatik Stres Bozuklukları: Hastanın yaşadığı bir olay sonrasında geçirdiği travma yüzünden, sık sık o yaşadığı olayı düşünerek tekrarlanacak korkusu olmaktadır. Örneğin; deprem korkusu, trafik kazası gibi travma yaratan durumları sık sık düşünmesidir.

Madde Kullanımı Sonucunda Ortaya Çıkan Anksiyete: Uyarıcı maddeleri kullanan insanların, madde yüzünden yaşadıkları panik atak ya da fobisi oluşabilir. Madde kullanan hastaların, kullandıkları maddeyi bırakmaları ya da içmedikleri zamanlarda daha sık görüşmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bozukluğu Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi