Kronik Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Kronik Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anksiyete

Kronik anksiyete, günümüzde pek çok insanda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Anksiyetenin ortaya çıkma nedenleri çoğunlukla manevi yani soyut olgulardan kaynaklanır. Anksiyete rahatsızlığı, kişinin duygusal olarak yaşadığı korku ve kaygıdır. Bu rahatsızlık, sınav öncesinde yaşanan aşırı heyecan gibi duygulardan kaynaklanabileceği gibi, kişinin geçmişte yaşadığı ağır çöküntülerin neden olduğu korku, kaygı ve endişe gibi duyguların tetiklediği tedirginlikten de oluşabilir.

Anksiyetenin Belirtileri Nelerdir?

  • Sürekli kaygı duyma
  • Olaylar karşısında endişeye kapılma
  • Korku
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Kas gerginliği
  • Uyku bozukluğu ve kâbus görme
  • Görmede bulanıklık

Kronik Anksiyete ve Yaşam Kalitesi

Kronik anksiyete, kişinin yaşamının genelinde sürekli korku ve kaygılar yaşamasına neden olur. Bu durum, bireyin psikolojik yardım almasını gerektiren boyutlara ulaşabilir. Hastalar bu durumu kabul etmek istemese de, acil bir şekilde psikiyatri yardımı almaları önemlidir. Kronik anksiyete, tek tip bir bozukluk değildir; birden çok olay veya durumun kişilerde farklı şekillerde görülmesidir. Tüm anksiyete türlerinin ortak noktası, bireylerin olaylar karşısında korku, endişe ve kaygı hissetmeleridir. Kronik anksiyetenin fiziksel belirtileri arasında terleme, kalp çarpıntısı, sık idrara çıkma, ishal, mide bulantısı, titreme ve seğirme, nefes darlığı gibi semptomlar bulunur.

Kronik Anksiyete Nöbetleri

Kronik anksiyetenin neden olduğu olumsuzluklar, kronik nöbetler halinde görülmeye başladığında hekim tarafından ilaç tedavisi başlatılır. Bu nöbetler genellikle beş ile on dakika arasında devam eder; ancak kronik anksiyetede bu süre yarım saate kadar uzayabilir. Nöbetler genellikle ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kronik anksiyetenin fiziksel belirtileri çok ciddi düzeyde yaşanır ve hasta kendisinin kalp krizi geçirdiğini bile zannedebilir. Böyle bir nöbet geçiren hasta, bir sonraki nöbeti geçirmekten çok korkar ve yaşadığı bu nöbetlerin kendisinin ölümüne sebep olacağını düşünerek anksiyete hastalığının sebeplerinden ötürü kaygı, endişe ve korkuya kapılır. İlerlemiş düzeyde kronik anksiyete yaşayan hastalar, hekim tarafından kontrol altına alınabilir.

Tedavi Yöntemleri

Anksiyete tedavileri genellikle kısa ve kolay yöntemlerle uygulanabilir. Hastalığın derecesi, türü ve ilerlemiş durumu burada önemli faktörlerdir. Genelde psikiyatrilerle yapılan davranışsal terapi, hastalığın düzelmesinde yeterlidir. İlerlemiş anksiyetelerde ise ilaç tedavisi uygulanabilir ya da alternatif tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kronik anksiyete hastalığı tanısı, bu hastalık ile ilgili kişiye özel testlerle teşhis konulduktan sonra derecesine göre tedavi uygulanır. Kronik anksiyeteler, diğer anksiyete hastalarına nazaran daha ağır geçer ve sürekliliği vardır. Bu durumda bile uygulanacak ilaç tedavileri, alternatif yöntemler ve davranışsal psikoterapi anksiyete hastalarında her zaman etkili sonuç verir. Kişi normal hayata dönebilir ve yaşamını sürdürebilir. Ancak mutlaka verilen tedavi yöntemlerini uygulaması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nükhet

09 Mayıs 2024 Perşembe

Yıllarımı berdim hala geçmedi bıktım artık korkuyla yaşamaktan içmediğim ilaç kalmadı herhalde lütfen yardım edin bana

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nükhet Hanım,

Öncelikle zor bir süreçten geçtiğiniz için sizi anladığımı belirtmek isterim. Bu tür durumlar gerçekten yorucu ve moral bozucu olabilir. Profesyonel bir destek almak, bir terapist ya da psikiyatrist ile görüşmek sorununuzu çözme yolunda önemli bir adım olabilir. Kendinize zaman tanıyın ve pes etmeyin. Unutmayın, her zaman bir çıkış yolu vardır.

Geçmiş olsun dileklerimle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sosyal Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sigara ve Anksiyete Kullanımı ve Zararları?

Sigara ve Anksiyete Kullanımı ve Zararları?

Güncel

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete Nöbeti