Anksiyete Nöbeti
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete Nöbeti: Anksiyete tüm canlıların yasadığı korku, kaygı ve gerilim, sıkıntılı haline denmektedir. Anksiyete nedensiz yere endişelenmek, tedirgin olmak haline de denmektedir. Bu davranışlar canlıların dış ortama uyum sağlamak amaçlı kendini koruma tepkisidir. Bu hastalık psikiyatride anksiyete bozuklukları bir gurup hastalığı olarak belirtilmektedir.

Anksiyete nöbetlerinin belirtileri: Anksiyete nöbetleri çoğunlukla şiddetli korku, panik atak olarak kendini göstermektedir. Bu ataklar aniden meydana çıkar örneğin bir asansöre binildiğinde kişiyi aniden korkuya kapılıp paniklemesi ve kendi içinde senaryo yazması bir nöbet şekli olabilmektedir.

Anksiyete nöbetleri: Anksiyete nöbetleri kişinin durumuna göre birçok şekilde görülmektedir.
  • Kontrol kaybı.
  • İstem dışı hareketler.
  • İstem dışı panik atak göstermesi.
  • Delirme hissi duyması.
  • Göğsünde sıkışma ve kalp çarpıntısı hissi.
  • Nefes almakta zorlanma, bayılacak gibi olması. Ateş basması, mide bulanması hissi.
  • Başına kötü bir şey gelecek düşüncesi, rezil olma korkusuna kapılması veya komik duruma düşme hissi.
  • Zihinsel veya bilinçaltı soyutlanmış hissi duyması gibi etmenler anksiyet nöbetlerinde çok sık karşılanmaktadır.
Anksiyete nöbetleri anında yapılacaklar: anksiyete nöbetleri esnasında kişi kendisi veya yanında bulunan kişilerin bu ani durumlarda yapabilecekleri birçok şeyle hastaya yardımcı olacaktır.

Hastanın korkularını not etme: Anksiyete nöbetleri esnasında yaşanan korkuları not alarak bu rahatsızlıktan hızlı şekilde kurtulmaktadır.

Endişelenme priyotları oluşturmak: Anksiyete rahatsızlıktan kurtulması için bazı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Hasta kendi oluşturduğu periyotlar ile anksiyete neden olan durumlardan kurtulmak için bazı şeyleri düzeltmeye çalışır. Bu periyotları aksatmadan günlük yapıldığında hasta çok iyi sonuç alacaktır.

Anksiyete nöbetinde rahatlama tekniği uygulaması: Kişi anksiyete nöbeti geldiğinde derin nefes alıp vererek, kaslarını gevşeterek ve güzel anlarını düşünüp hoşuna giden hareketleri yapmasında çok fayda görmektedir.

Hastanın sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi: Sağlıklı beslenme çoğu hastalıkta önemli olduğu gibi anksiyete hastalığında önemi olmaktadır. Günlük iyi bir sabah kahvaltısı yapılmalı ve gün içerisinde ana öğünlerini, ara öğünlerini atlamamalı düzenli beslenme ile fiziksel ve ruhsal olarak bu rahatsızlıktan kurtulmayı başarırlar.

Anksiyete tedavisi: Anksiyete tedavisinde hastanın durumuna, şiddetine göre birçok tedavi uygulanmaktadır. Hastaya davranış terapileri uygulanır. Bu tedavi ile hastanın geçmişte yaşadığı sorunlar giderilmektedir. Hastaya maruz bırakma tedavisi uygulan ılır. Bu tedavide hastanın korkularıyla baş başa bırakılır ve bu durumdayken hasta kendini kontrol etmeyi, korkusunun yersiz olduğunu anlayıp korkusunu yenmektedir. Anksiyete hastasının ilaç tedavisinde genellikle antidepresan ilaçları ile tedavi edilmektedir.

Anksiyete Nöbeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anksiyete Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Anksiyete Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi