Anksiyete Bozukluğu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Anksiyete Bozukluğu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu ilaçları, genellikle çok yaygın olarak bilinen ve tedavi edilmesi de oldukça rahat ve ağrısız olan ancak insanlara olumsuz etkileri bulunan bir rahatsızlık türüdür. Antidepresanlar yardımı ile düzenli bir biçimde tedavisi edilir. Bu konuda kullanacağımız ilaçlara dikkat etmek önemli bir husustur. Bu sayede hayat kalitemizi de oldukça yüksek tutmamızda yardımcı olacaktır.

Anksiyete bozukluğunu bir diğer adı ise kaygı sorunu rahatsızlığıdır. Kişinin normal hayatında etkin bir biçimde faaliyetlerini yerine getirmesini olumsuz bir biçimde etkileyen ve çeşitli birtakım kaygı, korku ya da anksiyete bozukluklarına sebep olan rahatsızlığa genel olarak verilen oldukça kapsamlı bir addır. Anksiyete bozukluğu rahatsızlığı toplumlarda genellikle %18'lik bir oran ile ifade edilen bir görülme riski söz konusudur.

Anksiyete bozukluğunun tanısı nasıl konulur?

Anksiyete rahatsızlığı aslında birçok kişinin genellikle yaşamış olduğu ve hissettiği yaygın ve normal bir duygu durumudur. Anksiyete sorunu yalnızca bireyin gündelik yaşamında etkin bir biçimde faaliyet göstermesini engelleyeceği zaman sorun teşkil etmiş olur. Bu yüzden yaşamış olduğumuz korku ya da kaygının anksiyetenin bir sebebi mi olduğu yoksa sıradan bir kaygı türümü olduğu tanısını koymak oldukça önemlidir. Erken tanının nasıl fark edilebileceği ile ilgili olarak aşağıda yer alan maddeler sizlerde de mevcut ise anksiyete sorununuz var demektir.
 • Bireyin anksiyete sorunundan ötürü aile ile meslek hayatında birtakım güçlükler ile karşılaşması halinde
 • Arkadaş, aile üyeleri, tanıdık ya da komşu ile olan ikili ilişkiler ile temaslarda sorunlara neden olması durumunda
 • Gündelik hayatın büyük bir kısmında kişinin sürekli olarak aklının dolu olması halinde
 • Bireyin kaygıları ile korkularının kontrol edebilme noktasında güçlükler çekmesi durumunda
Yukarıda bahsedilen durumların 6 ay süresi boyunca devam etmesi halinde anksiyete bozukluğu sorunu yaşamış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Burada önemli olan erken teşhisin konulmasıyla birlikte bireyde oluşabilecek birtakım olumsuz durumların önüne geçmeyi sağlayabiliriz. Bireyin içine düşmüş olduğu korku ve kaygılarından arındırmanın yollarını bularak erkek tanı sayesinde de erken tedavi edilmesini de kolaylıkla sağlamış oluruz.

Anksiyete bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete bozukluğu için ilaç tedavisi ya da psikoterapi ile yapılacak olan tedavi türleri oldukça yaygındır. Bu iki tedavi yöntemi sayesinde anksiyete sorununu çözebilirsiniz.

Anksiyete bozukluğuna karşı kullanılan psikoterapiler

Bu tür bir sorun yaşayan hastalara karşı korku ve kaygılarını yenmeleri açısından davranışçı ve kognitif yani bilişsel terapiler uygulanmaktadır.

Anksiyete bozukluğuna karşı kullanılacak ilaçlar

Bazı zamanlarda anksiyetenin tetiklemiş olduğu obsesyonlar da söz konusu olabilir. Böyle bir durum hastanın çekmiş olduğu sıkıntılar açısından da oldukça tehlikeli geçen bir süreçtir. Bu ve benzeri durumlarda hasta için kullanması gereken en uygun ilaç klomipramin baz içeren antidepresanlar olması gerekmektedir. Örneğin klomipramin ile anafranil yan etki göstermesi bakımından diğer ilaçlara nazaran biraz daha fazla trisiklik ilaçtır türüdür. Uzun yıllar boyunca anksiyete bozukluğunda sıklıkla kullanılan ilaç yöntemi budur. Obsesyona cevap vermesi yönü ile oldukça etkili bir ilaç türüdür. Hastalığınızı bu ilaç sayesinde birkaç gün içerisinde kesmeniz mümkündür. Obsesyon meydana getireceği ile ilgili olan fikirlerine akson kısmından dentrite geçemediğini kendiniz de rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Eğer obsesyondan kaynaklanan birtakım anksiyete sorunuz mevcut ise yani Uzman hekim kontrolünde sizlere konulan teşhis bu ise diğer kullanacağızı antidepresan türleri de sizin işinize yarayabilir fakat yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi hastalığa cevap verme süreci oldukça uzun bir zaman alabilmektedir. Böyle bir durumda ise hastalığın ortadan tamamen kalkma durumu yaklaşık olarak 2 hafta kadar sürebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bahsetmiş olduğumuz ilaçlarında dışında başka ilaçlarda kullanmak mümkündür. Eğer sorun ortadan kalmaz ise doktorlar tarafından önerilen birçok ilaç türü bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Bu ilaç isimleri şunlardır:

Selektif serotonin geri alımını sağlayan inhibitörler
 • Fluvoksamin
 • Paroksetin
 • Fluoksetin
 • Sitalopram
 • Sertralin
Anksiyolitik ilaç türleri
 • Diazepam
 • Clonazepam
 • Alprazolam
Anksiyete bozukluğu sonrası

Sizler de bu ve benzeri durumlardan rahatsız iseniz Uzman bir doktor ya da psikiyatriste gitmekten mutlaka çekinmemeniz gerekmektedir. Bu sayede hayatınız çok daha güzel olacaktır. Hayat kalitenizin yükseldiğini görebileceğiniz gibi ilerleyen süreçlerde kendinize olan özgüven duygunuzun da artacağını söyleyebiliriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer?

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer?

Anksiyete Bozukluğu Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beck Anksiyete Ölçeği

Beck Anksiyete Ölçeği